Pět netradičních využití flash disku, o kterých nejspíš nevíte

Domníváte se, že USB a externí disky slouží jen k ukládání souborů? Přesvědčíme vás o opaku! Jednotku flash disku lze již dlouho sehnat v různých kapacitách, rychlostech, tvarech a barvách. Moderní typy poslouží nejen jako účinný reklamní dárek, který potěší zákazníky, zaměstnance i obchodní partnery. Ale také jako praktický nástroj, který vám usnadní život v mnoha ohledech. Připoutejte se a vyťukejte číslo na doktora. Top secret možnosti flash disku vám možná vyrazí dech.

Sekuriťák bez honoráře
Software Predator uloví každého narušitele. S revolučním prográmkem vytvoříte v PC „zámek“, který otevřete vložením USB klíče. Jiným způsobem nelze.

Jakmile zavětříte nebezpečí, USBéčko vyjmete. Tím dojde k zablokování systému. Na monitoru vyskočí žádost o zadání hesla. Po dvaceti sekundách ignorování nebo vyťukávání nesprávného kódu začne počítač „houkat“. Uživatel s oprávněným přístupem pak obdrží zprávu ohledně pokusu o neúspěšné proniknutí do systému.

Podařilo se „pirátovi“ zkopírovat soubor s klíčem na jeho vlastní flash disk? Smůla! Chytrá appka často mění přístupová data, což funguje stejně jako výměna skutečného zámku.

Jedna kopie Predatoru na jednom flash disku dovede ochránit i více počítačů zároveň.

ReadyBoost: vzkřísí i polomrtvý počítač
Dlouhé čekání a „kousání“: pomalý systém znepříjemní práci i zábavu. Pro šnečí zařízení proto vymyslela společnost Microsoft kofein jménem ReadyBoost. Nástroj promění váš nevyužitý USB prstík v dodatečnou operační paměť. Nakopne tak celý operační systém, včetně programů.

Digitální kafe dovedou vypít Windows Vista a novější wokna. Největšího efektu se mohou těšit uživatelé s nejslabším zařízením. U moderních notebooků a počítačů nezískáte viditelné zvýšení výkonu.

Pro správnou funkci si ReadyBoost žádá od flash disku splnění následujících výkonnostních požadavků:
– přenosová rychlost minimálně 5 MB/s v režimu zápisu
– volná kapacita od 1 GB výše (nejlepších výsledků dosáhnete s volným místem odpovídajícím alespoň dvojnásobku nainstalované RAM)

Nasadit steroidy značky ReadyBoost se vyplatí zejména u strojů s nemožností rozšíření kapacity operační paměti či využitím rychlejšího pevného či SSD disku.

Pracujte a bavte se kdekoli
Také jste si už zasteskli, že na veřejném PC chybí program, který potřebujete pro práci na vašem projektu? Platforma PortableApps.com umožňuje přenášet vaše oblíbené aplikace doslova v kapse. Na jakémkoli počítači nebo laptopu spustíte například: Adobe Reader, LibreOffice, Gimp, Audacity

Skype, Google Chrome a stovky dalších open-source aplikací!

Už žádné vláčení těžkého notebooku. Už žádné kapky na čele, že břicho kolemjdoucího se stane příčinou smrti vašeho zařízení. A už žádné boje o volnou zásuvku ve veřejných prostorách.

Přenosné aplikace jsou jako stvořené pro práci na veřejných PC. V systému po sobě nezanechávají stopy. Naopak veškerá nastavení, soubory a další data ukládají bezpečně na váš flash disk. Šmejdilové tedy nedovedou vysledovat vaši aktivitu.

Instalaci portable prográmků zvládne i batole: stáhnout, otevřít a jedete!

TIP: Přenosné aplikace můžete nahrát a používat také na internetovém úložišti Dropbox či třeba Google Drive. Můžete tak cestovat i bez USB klíče.

Omlazení Windowsů
Snad každý vám potvrdí, že jejich okna nejsou tak stabilní, jak výrobce slibuje. Často ale také neopatrnost uživatele poraní systém.

Vyšetřovat příčinu chyby bohužel se často podobá hledáním jehly v kupce sena. Díky nástroji Obnovení systému se nemusíte uchylovat k drastickému řešení v podobě přeinstalace operačního systému.

Funkce obnovení systému vám umožní obnovit: registry, systémové soubory, nainstalované aplikace

Zároveň neovlivňuje osobní data. Návratem systému „do minulosti“ tedy neztratíte vaše dokumenty nebo třeba fotografie.

Celý zázrak funguje na základě automatické tvorby bodů obnovení. „Snapshoty“ vytváří systém automaticky v pravidelných intervalech i před důležitými změnami typu: instalace nového programu, aktualizace softwaru, instalace ovladačů, na příkaz uživatele

K zálohování systému vám postačí jednotka USB o velikosti 8GB (16GB u některých verzí Windows). Do každého dalšího bodu obnovení se totiž zaznamenají pouze změny oproti předchozímu stavu, Nekopíruje se vše na novo, což znatelně šetří místo na flash disku.

Mnohem pokročilejší možnosti pro záchranu PC nabízí sada funkcí Oprava systému. Nástroj opět snadno nainstalujete a spustíte z USB jednotky.

Použít jako disk pro resetování hesla
Kamarádíčkování se s alkoholem. Blbý vtip kamaráda. Přehlcený mozek. Nebo jen děravá hlava. To vše může vést k zapomenutí systémového hesla.

Výsledkem už nemusí být infarkt. Ale úleva, že jste si předem vytvořili USB pro resetování hesla. Snadno tak získáte přístup do vašeho účtu v PC, kde lze nastavit nový přístupový údaj.

A žijete šťastně až do ztráty USB.